Networkův

TÝDEN.CZ

18. 10. 2018
Rubrika: O sportu

Realita jako výmluva

Autor: Antonín Hejtmánek

11.08.2010 19:08

Venku prší a naše hezká, ale tolikrát zkoušená země se chystá na další zkoušku. Zkoušku, která je v posledních letech velmi častá – povodně. Mám-li být upřímný, zažil jsem povodně a i když si jasně uvědomuji, že tomuto přírodnímu živlu musíme přivyknout se vším co přináší, působí na mě skličujícím způsobem. Obrana proti tomuto stavu je ignorovat informace o tom, kde voda páchá škody a ubližuje lidem. Proto jsem usedl k počítači a rozhodl se napsat svůj první blogový příspěvek.

Jako náruživý milovník jsem si nemohl vybrat nic jiného než na výkony/ nevýkony našich fotbalových týmů v Evropě. Přestože jsem velkým fanouškem mistra ligy, pokusím se ve svých příspěvcích být objektivní, i když si nedělám iluze a dobře tuším, že hned tento první díl bude terčem rádoby vtipných reakcí všech zakomplexovaných antisparťanů. Přesto věřím, že se najdou i tací, kteří i když se mnou nemusí souhlasit, dokážou diskutovat na úrovni a věcně.

Našim celkům se v podstatě nedařilo. Řekněme, že se české kluby dají rozdělit na úspěšné (Sparta),klub,který nepřekvapil,ale vysloveně nezklamal (Plzeň) a týmy,které zklamaly (Ostrava a Jablonec).

Sparta jistě nepředvedla výkony, které by nás zvedly ze židle a nad kterými bychom měli jásat a žít v iluzi, že LM je nám předurčena. Český fotbal zaznamenal propad, který postihl i Spartu. Naše 1. Pivní liga se nevyrovnala díky rapidnímu zlepšení soupeřů, ale spíše ztrátou kvalit nejen Sparty, nýbrž i jeho největšího rivala Slávie. Nicméně Sparta předvedla celkově lepší výkon než Lech Poznaň, a to zejména s porovnáním výkonu Lechu v Generali Aréně a Sparty na stadionu polského mistra. To rozhodlo o postupu, a proto lze souhlasit s tvrzením, že Sparta postoupila zaslouženě a nic na tom nemění fakt, že její výkon nebyl ideální. Přesto jako plusové body pro Spartu hovoří fakt, že neobdržela branku a dokázala branku vstřelit. I když bývá zvykem soupeře po vyřazení trochu přecenit směrem dolů a podceňovat jeho kvalitu, trvám na tom ,že Lech kvalitu má a větší než například jiný soupeř našeho zástupce v Evropské lize, ale o tom bude ještě řeč.

Nejtěžšího soupeře však vyfasovala určitě Viktoria Plzeň. Basiktas Istanbul patří nejen rozpočtem,ale zejména fotbalovou kvalitou do širší evropské špičky. Plzeň zejména v domácím prostředí dokázala hrát s Turky více než vyrovnanou partii a nic na tom nezměnil ani fakt, že musela vzít za vděk „azylem“ na Letné. V prvním poločase mohli hráči Viktorie učinit rázný krok k tomu, aby ani pozdější porážka  0-3 v Turecku nebyla neřešitelná. Jistě můžeme namítat, že nechat si proti takovému klubu jako je Besiktas dát 2 červené karty, je přílišný luxus… Možná, nicméně na stadionech tureckých klubů podporovaných až fanatickým publikem pohořely už jiné kluby.Plzeň ostudu neudělala, naopak je příslibem, že když neporoste Plzeň, může vyrůst aspoň trenér Vrba.

Teď k týmům, které zklamaly. Jablonec mě osobně nezklamal tím, že vypadl, moc jsem od něj nečekal. Navíc kyperský fotbal se pomalu, ale jistě dere nahoru. Tudíž soudy různých rádoby odborníků o tom, že Jablonec měl vyhrát, protože před lety se jezdilo na Kypr si pohodlně zastřílet jsou poněkud liché. V čem mě Jablonec zklamal, je způsob, jakým vypadl. Prohrál doma 3-1,kdy Apoel byl celý zápas jasně lepší. Hráči Jablonce vypadali jako učedníci. Potom si stoupnou před kameru, podrbou se na hlavě a s bohorovným klidem nám oznámí, že Apoel byl lepší, že je to realita české kopané a nashledanou, už musím domů, čeká mě žena…. Něco podobného pronese i trenér Koubek z Ostravy. Jak už jsem napsal na začátku, český fotbal zaznamenal propad a bohužel faktem je, že můžeme prohrát jak s Apoelem, tak s Mogilevem nebo Sheriffem. Ano, i Sparta může prohrát se Žilinou (nikdo z  fanoušků české kopané by si to však neměl přát).To vše se může stát a ve třech případech už se stalo. Jestliže píšu, že mě v případě Jablonce zklamal zejména výkon a postoj k porážce, u Baníku Ostrava je to zejména fakt, že trenér Koubek porážku omlouvá vším možným. Ano souhlasím, že slova Tomáše Petery do novin byla až příliš ostrá a příkrá, možná i necitlivá, nicméně vyjadřovala jisto jistě pocity valné většiny fanoušků. A kdo někdy dělal pod mladým ambiciózním (někdy by se chtělo říci spíše nezkušeným a neznalým šéfem) ví, že se tak někdy chovají a neberou si servítky a zaměstnanec si to musí nechat líbit J. Lze taky souhlasit s tvrzením, že proti Ostravě hrála i smůla. To vše však nic nemění na faktu, že Mogilev měl být poražen a Baník měl postoupit…  Zejména za druhý poločas si hráči vyplísnit zaslouží. Jejich touha po výhře spíše klesala než stoupala. Rozumím trenérovi, že se chtěl zastat svých svěřenců, což je do jisté míry správný krok, na druhou stranu svádět neúspěch na realitu je příliš jednoduché a navíc to zavání klišé. „My nic, my chudinky za to může stav naší kopané, lepší to nebude.“ V takovém případě NO, POTĚŠ KOŠTĚ.

Jestliže tomu tak opravdu je, je třeba říct, že za tento stav nemůže jen neutěšený stav ekonomiky v České republice, ale i chování majitelů, agentů, trenérů i samotných hráčů. To, že hráči v naší kotlině produkují pěší, loudavý fotbal, že každý kvalitnější hráč mizí kdekoliv, kde zachrastí měšcem,  a  že hráči nemají chuť se zlepšovat pro blaho klubu, je chybou všech zmíněných. Možná by všem těm primadonám občas neškodilo ukázat, jak žijí a za co jejich fanoušci, co musí zakoušet a za kolikJ. Pan Koubek dále řekl, že hráči se snažili. To je sice hezké, snaha se cení, ale někdy nestačí…Musí se snažit víc! Kolikrát sem tohle slyšel sám při výuce angličtiny. Jazyky mi nejdou, snažím se a snažil sem se a ocenil to někdo? Hráči se mají snažit hlavně pro fanoušky a pro sebe, aby třeba zjistili, že jejich potenciál je výš, než se zdálo. Jenže proč vlastně? Po zápase se vysprchuji, nasednu do svého sportovního vozu a odjedu. Že jsou fanoušci zklamaní? Hmm, škoda, ale co, ono je to přejde. Hlavně, že je dobře.

Závěrem, sám sem sportoval a vím, že se vždy nemusí dařit. Vím, že omluva může mít své místo, ale nesmí znít příliš často, ztrácí totiž punc upřímnosti. Hráči musí hrát tak, aby žádná omluva nebyla potřeba. Jezdit po zadku, potit krev, neuhýbat ze soubojů a mít v hlavě v daný moment pouze zápas.Pokud tohle fanoušek uvidí, ani žádnou omluvu slyšet nepotřebuje a jsem přesvědčen, že by ani nemusela tolikrát zaznít.

 Nelíbí 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Líbí
   Hodnocení  1

Diskuze

Antonín Hejtmánek

Blog o všem co mě zajímá,můžete s tím souhlasit anebo nemusíte,ale to je tak vše co s tím můžete dělat,řečeno slovy klasika
tonda.JPG
Oblíbenost autora: 3.71

O autorovi

Jsem 30 letý,fanatický fanoušek sportu..Klubem mého srdce je nejlepší a zároveň nejnáviděnější klub v republice Sparta Praha.Nedělám si patent na pravdu,mnohdy se mohu mýlit.Nicméně občas mám pocit a touhu se k něčemu vyjádřit,proto blog:-)))Nic víc,nic míň:-))

Kalendář

<<   říjen 2018

PoÚtStČtSoNe
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031    

TÉMATA
 
OSOBNÍ TÉMATA